16512

شانه درد

شانه درد

مفصل شانه از کنار هم قرار گرفتن سه استخوان کتف، بازو و ترقوه درست شده و متحرک‌ترین مفصل بدن می‌باشد. این مفصل می‌تواند در تمام جهات بچرخد، و این خصوصیت موجب بالا رفتن احتمال در رفتگی این مفصل گردیده است.

رباط‌ها یا لیگامان‌ها و همچنین کپسول مفصلی بخشی از ثبات این مفصل را فراهم می‌آورند، اما بخش اصلی ثبات این مفصل از طریق عضلات تامین می‌شود. در عمق شانه چهار عضله وجود دارد که اطراف کپسول مفصل را فرا گرفته و موجب پایداری آن میگردند که به این عضلات، عضلات روتِیتور کاف (Rotator Cuff) گفته می‌شود.

دردهای مضمن و طولانی مدت شانه عمدتاً ناشی از آرتروز (Arthritis) یا اُستوآرتریت (Osteoarthritis)، چسبندگی کپسول یا فروزِن شولدر (Frozen shoulder)، التهاب تاندون عضله دو سر بازویی، ناپایداری شانه و انواع رماتیسم‌ و تومورهای شانه می‌باشد. اما دردهای حاد و ناگهانی به دنبال ضربات وارده به شانه، بلند کردن اشیای سنگین، شکستگی، دررفتگی و پارگی عضلات روتِیتور کاف ایجاد می‌شود.

شرکت طب و صنعت جهت درمان آسیب‌ و بیماری‌های شانه وسایل مختلفی تولید نموده است که عبارتند از:

اَبداکشن بریس شانه (37200):

این وسیله در برخی از بیماری‌ها و جراحی‌های مفصل شانه که لازم است برای مدتی بازوی بیمار با زاویه‌ا‌ی خاص از بدن دور نگه داشته شود، می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد. جهت کاهش فشار بر روی لیگامان‌ها و مفصل شانه، این محصول می‌تواند بازو را در زوایای 30، 60 و 90 درجه ثابت کند.

شانه‌بند یکطرفه نئوپرن (37100):

این شانه بند با در برگرفتن شانه سبب ایجاد گرما و حمایت از مفصل شانه و بافت اطراف آن می‌شود. این وسیله بدون ایجاد محدودیت در حرکات مفصل شانه می‌تواند به عنوان یک محافظ در دوره درمانی و مراقبتی بسیار کمک کننده باشد. این شانه‌بند بسیار راحت، قابل شستشو، ضد حساسیت و قابل اختفا در زیر لباس بوده و در مواردی چون گرفتگی عضلات سرشانه و بازو، ضرب‌دیدگی، شکستگی خفیف استخوان بازو پس از تزریقات داخل مفصلی، چسبندگی کپسول یا فروزن شولدر و همچنین جهت پیشگیری از صدمات ورزشی تجویز می‌گردد.

ثابت کننده شانه و بازو (39100):

ثابت کننده شانه و بازوی طب و صنعت وسیله‌ای مناسب جهت جلوگیری از حرکت مفصل شانه و بازو می‌باشد. این وسیله در چهار سایز مختلف طراحی شده و برای انواع مقاصد درمانی که نیاز به تثبیت دست و شانه در زاویه دلخواه وجود دارد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ثابت کننده شانه و بازو از دو قطعه تشکیل شده که یکی آویز دست شانه‌ای است که وزن اندام فوقانی را به شانه‌ها منتقل کرده و آرنج را در زاویه مورد نظر پزشک ثابت می‌نماید و دیگری شامل نوار پهنی است که بازو را روی تنه ثابت می‌نماید.

این وسیله پس از هرگونه تزریق در مفصل شانه و اطراف آن، جراحی یا آرتروسکوپی (Arthroscopy)، تعویض مفصل شانه، در شکستگی و دررفتگی‌ها، پس از اتمام دوره گچ گیری و کلیه مواردی که ثابت سازی مفصل شانه مد نظر باشد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

آویز دست کیسه‌ای (38100):

این وسیله از جنس پارچه سه بعدی تولید شده وکه علاوه بر ضد حساسیت بودن، از تعرق نیز جلوگیری می‌نماید. کاربرد این وسیله حمایت بازو و انتقال وزن اندام فوقانی به سر شانه و گردن است. به همین دلیل می‌تواند تحمل یک گچ سنگین دست را راحت‌تر نموده و موجب شود تا فشار کمتری به مفصل شانه وارد آید. همچنین این وسیله از ایجاد تورم در دست جلوگیری کرده و پس از جا اندازی مفصل، جراحی شانه، شکستگی استخوان بازو و ساعد، و ترمیم تاندون و اعصاب در اندام فوقانی استفاده می‌گردد.

 

آویز دست شانه‌ای دو طرف باز (38200):

مزیت این وسیله آن است که بدون اعمال فشار روی گردن، کلیه وزن اندام فوقانی را به شانه‌ها منتقل می‌نماید. همچنین استفاده از این آویز دست سبب می‌شود تا ساعد کاملا روی سینه ثابت شده و در اثر حرکات روزمره جابجا نشود.

به این نکته باید توجه نمود که در هنگام پوشیدن آویز دست باید کل اندام فوقانی بخصوص عضلات شانه را کاملا شل نموده و در حالت استراحت قرار داد تا وزن اندام فوقانی کاملا توسط آویز گرفته شود.

کلیه وسایل فوق باید بر اساس تشخیص و تجویز پزشک و اهداف درمانی مورد نظر استفاده شود.