16512

آرتروز گردن چیست و راههای درمان آن | فروشگاه اینترنتی سانی گل

آرتروز ستون فقرات وقتی بوجود می آید که دیسک تخریب شود و میزان آب خود را از دست بدهد. دیسک های کودکان و بزرگسالان حاوی آب است. با افزایش سن، دیسک های ما خشک و ضعیف می شوند. این مساله باعث نشست یا تخریب فضای دیسک و از بین رفتن ارتفاع فضای دیسک می شود. با وارد شدن فشار زیاد بر مفاصل فاست، این مفاصل همچنین تخریب می شوند و مشابه مفصل زانو یا ران دچار آرتروز می شوند. غضروفی که مفاصل را پوشش می دهد و از آنها محافظت می کنند دچار فرسایش می شود و علائم آرتروز گردن از جمله گردن درد بروز می یابد. اگر غضروف به طور کامل دچار فرسودگی شود، منجر به ساییدگی استخوان توسط استخوان دیگر می شود. بدن شما برای واکنش به از بین رفتن غضروف، استخوان جدید را در مفاصل فاست ایجاد می کند تا از مهره ها پشتیبانی شود. با گذشت زمان، این رشد بیش از حد استخوان که اسپرز استخوان (زائده استخوان) نام دارد باعث تنگ شدن فضا برای عبور عصب ها می شود.

عوامل زیادی وجود دارد که باعث افزایش خطر ابتلا به اسپوندیلوز گردن می شود و علت آرتروز گردن است. موارد زیر باعث افزایش خطر ابتلا به گردن درد و آرتروز گردن می شود:

 • عوامل ژنتیکی: در صورتی که اعضای خانواده سابقه گردن درد داشته باشند.
 • استعمال دخانیات: با افزایش احتمال گردن درد مرتبط است.
 • شغل: مشاغلی که در آنها مجبور می شوید که گردن خود را زیاد حرکت دهید و سر خود را بالا بگیرید باعث افزایش احتمال ابتلا به آرتروز گردن می شود.
 • مسائل ذهنی روانی: افسردگی/اضطراب
 • آسیب دیدگی/صدمه: آسیب دیدگی ناشی از شغل یا تصادف با خودرو

علائم

بارزترین علایم آرتروز گردن، درد گردن خفیف یا شدید باشد. گاهی اوقات با نگاه کردن به بالا یا پایین برای یک مدت طولانی یا با فعالیت هایی مثل رانندگی یا خواندن یک کتاب، درد ناشی از این بیماری شدت پیدا می کند. این درد گردن مانند درد دیسک گردن با استراحت یا دراز کشیدن تسکین پیدا می کند. علائم دیگر شامل موارد زیر می باشد:

 • خشکی و گردن درد (با فعالیت شدت پیدا می کند)
 • بی حسی و ضعف در بازو، دست و انگشتان
 • به دشواری راه رفتن، عدم تعادل یا ضعف در دست یا پا
 • اسپاسم عضلانی در گردن و شانه
 • سرگیجه و سردرد
 • صدا دادن گردن/احساس ساییدگی /انفجار با حرکت گردن

بیشترین علل وجود دردهای مختلف در ناحیه گردن از علائم دیسک گردن ، آرتروز ستون فقرات گردنیو یا سندرم های عضلانی است که در صورت وجود درد در ناحیه گردن و انتشار آن به دست ها حتی در مراحل اولیه آن بایستی برای درمان گردن درد بدون جراحی به پزشک مراجعه کرد تا تشخیص قطعی در مراحل اولیه صورت گیرد چرا که درمان گردن درد ، در این مراحل بسیار مفیدتر و مؤثرتر واقع می گردد.

تشخیص

تعیین منبع گردن درد مانند آرتروز گردن برای توانبخشی و درمان گردن درد ضروری است. از این رو، برای تعیین علت گردن درد معاینه کامل نیاز است. پزشک شما سوابق مشکلات گردن شما را به طور کامل بررسی می کند. او در مورد بیماری ها یا آسیب دیدگی های دیگر گردن شما سوالاتی می پرسد. این سوالات از قرار زیر هستند:

گردن درد شما از کی شروع شد؟

آیا قبلا نیز به این اندازه درد گرفته بود؟

درد گردن چه موقع، چندین بار در روز و برای چه مدتی طول می کشد؟

آیا چیزی هست که باعث بهتر یا بدتر شدن درد گردن می شود؟

آیا تا به حال با خودرو تصادف کرده اید یا به گردن خود آسیب زده اید؟

آیا تا به حال برای گردن درد خود اقدامی صورت داده اید؟

معاینه کامل شامل معاینه گردن، شانه ها، بازوها و در اغلب مواقع پا می شود. استحکام بدن، حس لامسه، واکنش ها، جریان خون، انعطاف پذیری گردن و بازو و همچنین راه رفتن شما معاینه می شود. پزشک گردن و شانه ها و نقاط حساس یا غده های ملتهب را لمس می کند. پزشک در کنار معاینه، آزمایشات خون انجام می دهد و در صورت نیاز با متخصصین دیگر مشورت می کند. آزمایشات دیگر به پزشک کمک می کنند تا بیماری آرتروز گردن به خوبی تشخیص داده شود و از قرار زیر می باشند:

تصویر برداری با اشعه ایکس:این تصاویر در شکل سنتی به عنوان اولین مرحله در تصویر برداری از ستون فقرات مورد استفاده قرار می گیرند. تصویر برداری با اشعه ایکس تغییرات ناشی از سن مثل کاهش ارتفاع دیسک یا اسپرز استخوان و آرتروز گردن را نشان می دهند.

ام آر ای: ام آر آی ستون فقرات تصاویر بهتری از بافت های نرم مثل عضلات، دیسک ها، عصب ها و طناب نخاعی را نشان می دهد و یک روش دقیق برای تشخیص علل آرتروز گردن و درد آن می باشد.

سی تی اسکن: این آزمایش تصویربرداری معاینه دقیق استخوان ها و کانال نخاعی را امکان پذیر می سازد.

میلوگرافی:این روش تصویر برداری شامل تزریق رنگ یا کنتراست به کانال نخاعی می شود. این آزمایش امکان معاینه دقیق کانال نخاعی و ریشه های عصب را به منظور تشخیص علت گردن درد فراهم می کند.

الکترومیوگرافی (EMG): الکترومیوگرافی و بررسی سرعت هدایت عصبی توسط پزشک دیگری صورت می گیرد تا آسیب دیدگی یا فشردگی عصب مورد معاینه قرار گیرد.

درمان

درمان‌های آرتروز گردن بر تسکین گردن درد، کاهش احتمال آسیب دائمی و کمک به بیمار برای گذران یک زندگی طبیعی متمرکز می‌شوند. درمان آرتروز گردن شامل روش های بدون جراحی و جراحی می شود که در ادامه به آن پرداخته می شود.

دارو

 داروهای متعددی در طول مرحله اول درمان آرتروز گردن مورد استفاده قرار می گیرند تا درد گردن و التهاب را تسکین دهند.

 • استامینوفن: گردن درد خفیف اغلب با استامینوفن تسکین پیدا می کند
 • داروی ضد التهابی غیراستروئیدی (NSAID): داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی که شامل ایبوپروفن و ناپروکسن می شوند، اغلب به همراه استامینوفن تجویز می شوند و به عنوان درمان های اولیه گردن درد در نظر گرفته می شوند.این داروها برای تسکین و درمان درد گردن و التهاب مورد استفاده قرار می گیرند و بسته به نوع مشکل به مدت چند هفته تجویز می شوند. در صورتی که نمی توانید این داروها را مصرف کنید یا این داروها درد شما را به خوبی تسکین ندادند، انواع دیگری از داروهای مسکن برای شما تجویز می شود.
 • داروهای شل کننده عضلانی: داروهایی مثل سیکلوبنزاپرین یا کاریزوپرودول نیز در صورت بروز اسپاسم عضلانی دردناک می توانند مورد استفاده قرار داد.
 • گردن بند طبی نرم: بی حرکت کردن گردن یک روش درمانی بدون جراحی یا جراحی کم تهاجمی ستون فقرات شایع برای گردن درد یا سندروم درد میوفاسیال ناشی از آرتروز گردن است. این گردن بندها باعث محدود شدن حرکت گردن می شوند و امکان استراحت عضلات گردن را فراهم می کنند. گردن بندهای طبی نرم تنها برای مدت زمان کوتاهی باید مورد استفاده قرار بگیرند، زیرا استفاده آنها در بلند مدت باعث کاهش استحکام عضلات گردن می شود.
 • کمپرس: گرما درمانی یا استفاده از کمپرس یخ باعث تسکین گردن درد موضعی می شود. بعضی از افراد، مخصوصا پس از فعالیتی که باعث گردن درد شده است، کمپرس یخ یا گرمادرمانی را برای کاهش ورم و التهاب ترجیح می دهند. بیماران دیگر بالشتک گرمایی یا گرمای مرطوب مانند پوشش گرمایی مرطوبی مخصوص گردن یا حمام یا دوش گرم را ترجیح می دهند.

فیزیوتراپی

استحکام بخشیدن و کشش عضلات کشیده شده یا ضعیف شده عموما به عنوان اولین روش درمانی برای گردن درد و آرتروز گردن تجویز می شود. فیزیوتراپیست همچنین از انقباض گردن و اصلاح طرز نشستن و ایستادن  استفاده می کند. برنامه های فیزیوتراپی متغیر است، اما عموما بین 6 تا 8 هفته طول می کشد. جلسات فیزیوتراپی دو تا سه بار در هفته برگزار می شوند، توانبخشی یک درمان موثر در گردن درد می باشد.

ماساژ

یک ماساژ نرم دور ناحیه گردن برای تسکین موقتی خشکی و گردن درد ناشی از آرتروز گردن فوق العاده است. با این حال، بهتر است ماساژ توسط فردی حرفه ای صورت بگیرد که نسبت به بیماری شما آگاهی دارد.

ورزش و حرکات اصلاحی

 از جمله تمرینات ورزش گردن درد ناشی از آرتروز گردن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کشش گردن: قسمت های دیگر بدن خود را صاف نگه دارید، چانه خود را به سمت جلو هل بدهید تا گلوی شما کشیده شود. به آرامی عضلات گردن خود را بکشید و به مدت 5 ثانیه در این وضعیت باقی بمانید. سر خود را به مرکز برگردانید و آن را به سمت عقب هل بدهید و چانه خود را بالا بگیرید. به مدت 5 ثانیه در این وضعیت باقی بمانید. این حرکت را پنج مرتبه تکرار کنید. با تقویت عضلات فشار کمتری به مهره های گردن وارد می شود و علائم آرتروز گردن از جمله گردن درد تخفیف می یابد.
 • خم کردن گردن: سر خود را به طرف پایین خم کنید تا چانه شما بر روی سینه تان قرار بگیرد. به آرامی عضلات گردن خود را بکشید و به مدت 5 ثانیه در این وضعیت باقی بمانید. به وضعیت طبیعی خود برگردید و این حرکت را 5 مرتبه تکرار کنید.
 • چرخش گردن: سرخود را به یک طرف بچرخانید، چانه خود را پایین یا بالانبرید و تا حدی سر خود را بچرخانید که احساس گردن درد نکنید. به آرامی عضلات گردن خود را بکشید و به مدت 5 ثانیه در این وضعیت باقی بمانید. سر خود را به مرکز برگردانید و سپس این حرکت را برای سمت مخالف تکرار کنید. این حرکت را در هر سمت 5 مرتبه تکرار کنید.
 • خم کردن گردن ( پهلو به پهلو): سر خود را به سمت شانه خم کنید، به نحوی که گوش به سمت شانه متمایل شود. به آرامی عضلات گردن خود را بکشید و به مدت 5 ثانیه در این وضعیت باقی بمانید. سر خود را به مرکز برگردانید و این حرکت را برای سمت مخالف تکرار کنید. این حرکت را در هر سمت 5 مرتبه تکرار کنید. کشش را در این تمرینات ورزشی تا جایی ادامه دهید که باعث گردن درد نشود.

داروی گیاهی

بعضی از داروهای گیاهی و طب سنتی که برای گردن درد مفید هستند از قرار زیر می باشند:

 • پماد کپسایسین: کپسایسین ماده ای است که باعث تندی فلفل می شود و همچنین به عنوان مسکن در تسکین گردن درد ناشی از آرتروز گردن موثر است. با این وجود، این داروها درد را به صورت موقت تسکین می دهد، بنابراین باید آن را مجددا مورد استفاده قرار دهید. پماد کپسایسین به بهبود آرتروز گردن و درد عضلانی که دو علت درد گردن هستند، کمک می کند.
 • گیاه پنجه شیطان: این گیاه متعلق به آفریقای جنوبی است و در آنجا به مدت چندین قرن برای درمان تب، آرتروز و مشکلات روده ای معده ای مورد استفاده قرار گرفته است. امروزه این گیاه برای درمان بیماری هایی مثل آرتروز گردن که باعث بوجود آمدن گردن درد و التهاب می شود، به کار برده می شود.
 • پوست بید سفید: بید سفید در اروپا منجر به تولید آسپرین شد. در صورتی که نمی خواهید نسخه ترکیبی آسپرین را برای درد گردن مصرف کنید (آسپرین باعث دل درد می شود) پوست بید سپید را مورد استفاده قرار دهید. این گیاه برای بیماری هایی مثل آرتروز گردن (اسپوندیلوز) که باعث ایجاد التهاب و گردن درد می شود، مفید است.

جراحی

کمتر پیش می آید که افرادی که تنها مبتلا به آرتروز گردن و گردن درد هستند با جراحی درمان شود. جراحی برای کسانی در نظر گرفته می شود که درد شدیدی را احساس می کنند که روش های درمانی دیگر قادر به تسکین درد گردن آنها نبوده است. بعضی از بیماران که درد شدیدی را احساس می کنند متاسفانه نمی توانند جراحی انجام دهند. دلیل این امر ماهیت گسترده بیماری آرتروز، مشکلات پزشکی دیگر یا علت های دیگر درد مثل فیبرومیالژیا است. جراحی برای افرادی که علائم نورولوژیک پیش رونده ای مثل ضعف، بی حسی یا زمین خوردگی دارند، روش مناسب تری است.

 در صورت وجود درد شدید و مزمن به منظور تجویز بهترین درمان قطعی گردن درد به پزشک مراجعه کنید. جراحی فقط برای تعداد کمی از بیماران تجویز می شود. با بهبود وضعیت نشستن و تقویت عضلات گردن می توان از ابتلا به این بیماری پیشگیری کرد.